Leden 2012

ACTA Engaged

27. ledna 2012 v 16:11 | !nst4ntK!LL
Mezitím, co se řeší SOPA a PIPA, naše státní zástupkyně (http://www.mzv.cz/tokyo/cz/o_velvyslanectvi/velvyslanec/index.html)
podepsala dohodu, která nejspíše bude platit v zemích Evropské Unie - ACTA. Prosím, zatleskejte jí!

Sbírka zákonů, které umožňují odpojování od internetu a prošacování osobních věcí. Těmi věcmi myslím např. notebooky a flashky na letištích. Koupili jste si kopii nějakého mobilu, jelikož vám stačí mobil za nízký peníz s pěkným designem a základními funkcemi? Vyhoďte ho vy, ochranka na hranicích vám ho stejně sebere. Samozřejmě, můžeme se dočíst, že tomu tak nebude, ale můžeme dnes věřit nějaké pozitivní zprávě? Tady nejde o piráství, warez - tady už jde o provokaci, omezování a šikanu lidí. Už si člověk nebude jistý, co ho na internetu může potkat.

Nejspíše samé pěkné věci, neboť zlé, proradné informace budou spíše zcenzurovány. Připravme se na konec internetu, jak jej známe dnes.

Doufám, že si lidé začnou místo Facebooku, televize, sportu, chlastu, a mnoha dalších laskomin všímat spíše toho, co se kolem nás děje. Nadávat nestačí, musí se konat činy. Polsko, jako jediná země, proti ACTA protestovala. I kdyby to nemělo mít nějaký větší vliv na průběh této šarády, dokazuje to, že si nechtějí nechat všechno líbit. Nechá si Česká republika všechno líbit? Necháme se zahltit směšnými požadavky EU a (nejen) našich politiků? Co kdyby si zrušili výhody a vyšli do ulic? Letěli by po nich peníze, nebo cihly?

I přesto, že peníze již ztrácejí svou cenu a smysl, stále je musíme někde získavat a odevzdávat. Dodnes si člověk platil Internet s pocitem, že si na něm najde, co si zamane. S pocitem, že si přebere mnoho dobrého a špatného, aby poznal, jak dobrá a špatná věc vypadá. Ať už jde o ukázky her, filmů a mnoho dalšího. Dnes si člověk bude Internet platit s pocitem, že jej někdo stále sleduje.

Doufám, že se nějak situace vyvine, a Internet bude stále volný tak, jak byl zamýšlen!

!nst4ntK!LL

SOPA / PIPA

20. ledna 2012 v 22:25 | !nst4ntK!LL
Přátelé. Budoucnost není nikdy jistá, ale jednu jistotu chceme mít vždy - svobodu myšlenek a slova. Drtivá většina z vás, kteří náhodou na tento článek narazíte, již o SOPA a PIPA, zákonech, jenž zcela změní tvář internetu, slyšela.
I přesto, že zákony vznikají v USA, mohou/budou mít vliv na celosvětovou síť, kterou nejspíše dobře znáte - Internet. SOPA / PIPA mají být záchranou před internetovým pirátstvím (warez.) Bohužel vše není tak jednoduché, jak se nám snaží vnutit. Většina lidí, která přišla do kontaktu s Internetem, si nedokáže představit situaci, kdy si nebude moci přečíst svoje oblíbené zpravodajství, hudební televizi či poslechnout své oblíbené písničky online. Tohle vše se může velmi brzy změnit.

Jakým způsobem fungují SOPA / PIPA?

Pokud se na vašem webu objeví byť sebemenší náznak porušování podmínek (např. reklama na nějaký share server, odkaz ke stažení filmu od návštěvníka v komentářích), budete utnuti. Zkrátka, váš web bude zakázán ve vyhledávačích, vaše DNS bude zrušena, a tak podobně. A nemusí jít o váš web, může jít o stránky vašeho známého, Youtube kanál recenzenta. Web má zkrátka mnoho podob.

Kdo něco hledá, vždy to najde. Ať už to nějací úředníčci, kteří nemají potuchu, co to vlastně ten Internet je, zakazují. Reakce vyvolá reakci. Jsem zvědavý na reakci lidí, pokud tato internetová diktatura nastane. Skutečně to zatočí s piráty? Nastane evoluce nakupování filmů, her a písniček? Přijdou firmám neskutečné zisky, které by v současnosti nebyly možné? Odpověď na tyto otázky zní NE!

Pirátství je velmi rozšířené, to je holá skutečnost. Ale z jakých důvodů? Nebudu si kupovat lístek na 1050x kopii nějakého filmu, nebudu si kupovat 30. díl Call Of Duty (flame :)) společně s DLC, jejichž cena neodpovídá obsahu. Nemluvě o různých ochranách, které mají produkt chránit před kopírováním. Ochrany akorát obtěžují platící zákazníky! Pokud je problém mít v 21. století zálohu, tak je něco v nepořádku. Pirát nemusí být online, nemusí přepisovat kódy a podobně. Přes tohle všechno si koupím pouze "majstrštyk" - film, hru, nebo album, jenž mě dokáže za danou cenu a po nějaký čas kvalitně zabavit. Ostatní, stále produkty vydělávající na upadlé slávě a reklamě, zůstanou v regále obchodů. Myslím, že v tomto určitě nejsem sám.

Lidé přemýšlí, co s penězi. Tak co vrazit třeba tisícovku za novinku, o které vím pouze z reklam nebo z recenzí, které u vyhypovaných her nikdy nejdou s hodnocením pod 8/10? Dát 400 za album nebo za film, který mi nemusí vůbec sednout? A co když bych si ho stáhl zadarmo? A když se mi bude líbit, tak si koupím lístek na koncert, originální CD a popřípadě Limitovanou Edici. Když zjistím, že dílo je na dvě věci, tak ho smažu a zapomenu na něj jako na mnoho dalších. Tak to v životě běží. Člověk by měl právo produkt ozkoušet před tím, než si ho koupí. V autě můžete mít zkušební jízdu, před zakoupením domu si jej můžete prohlédnout. Pokud ukradnete auto, očividně někomu chybí. Komu chybí stažená hra, kterou pirát většinou po pár hodinách smaže s pocitem, že by to byly vyhozené peníze? Ano, v ceně auta a těchto menších produktů je výrazná, ale to nic nemění na tom, že lidé mají vyhazovat peníze stylem pokus-omyl. Mají právo chtít peníze za to, že si člověk pouze produkt vyzkouší? Částky, které si firmy diktují za pirátství, jsou směšné a přehnané!

Představte si, že děláte video recenzi na nějakou hru. Ve videu použijete samotné záběry ze hry a nějakou pěknou písničku. V recenzi shodíte dílo tak, jak si to podle vašeho názoru zaslouží. Pokud se video nezalíbí autorům hry, nejen odkaz, ale dokonce celý web, na kterém je video umístěno, se bude moci objevit v Black listu, což je seznam webu, které budou cenzurovány, zakazovány, vynechávány ve vyhledávání a podobně. Zdá se to jako blbost, ale díky těmto zákonům tyto situace budou běžné.

Důkazem budiž mnoho významných osobností (ať už zakladatelé Internetu, umělci různých sfér apod.) Ani oni nesouhlasí s touto diktaturou. Přitom se zavádí pro ochranu jejich děl. Proč je tedy nechtějí? Možná to ovlivní jejich zisky, ale zároveň i úroveň celého internetu. Představte si, že by na celý internet byla jedna univerzální stránka. Na sdílení videí by tu bylo např. Youtube, žádné jiné alternativy. Jeho obsah by byl filtrován. Dbalo by se na dělení regionů, videa s registrovanými písničkami by byla okamžitě vymazána (i když nejsou výdělečná a autory původního díla nepřipravují o žádný zisk...) Tohle všechno se děje již teď. Znáte ten pocit, kdy kliknete na nějaké video a z určitých důvodů (EMI a další společnosti) nejde spustit? Tak si to představte, ale v mnohem větším měřítku.
Lidé by měli vědět pravdu, šiřte článek dál a držte palce, ať vše vyjde! Jsem tu stále s vámi - !nst4ntK!LL.
P.S. Je mi líto, že zrušili Megaupload. Měl jsem na něm své album, které nabízím zadarmo. Teď si jej z Megaupload už nikdo nestáhne. A odkud ho stáhne za rok? Uvidíme...